יום רביעי, 18 בספטמבר 2013

פיתוח של משחק קלפים.

התוכנית הייתה פשוטה ואז היא התחילה להסתבך.
ועכשיו ברצינות - איך עושים משחק קלפים שבו אנשים מגיעים עם סדרת הקלפים שלהם שהם קנו באקראי. הם מתכננים אסטרטגיה ויוצאים להרוויח למישהו את הקלפים שלו.
במהלך המשחק מרוויחים ומפסידים קלפים. אז איך עושים שבתוך האסטרטגיה תמצא האפשרות להרוויח בדיוק את הקלפים שאתה רוצה גם כשידך על התחתונה מבחינת איכות הלוחמים. ובתוך כל זה גם לבדל את סוגי הדמויות, הבדלים ברורים בין גיבורים ונבלים.
אבל זה לא הספיק - גם צריך שילדים ירצו לקנות עוד קלפים כדי להשלים את האלבום וגם שהקלפים בסופו של יום יקדמו את סדרת הקומיקס.

מודל המשחק מושתת על משחק כדורסל. אני יודע שזה נשמע מוזר אבל משם ההשראה לאסטרטגיה. אתה עולה עם חמישיה פותחת ויש לך שחקני ספסל שמוכנים לשליפה. בתוך השחקנים יש שחקני תקיפה ושחקני הגנה. ואם פתחת נכון אתה יכול ליצור מומנטום בו היריב משותק עד שהוא שולף את החמישיה הבאה שלו. בזמן הזה אתה תוקף וקולע נקודות. ופה המומנטום יכול להתחלף, אם הספסל שלך חזק והשחקנים שלך איכותיים אז באסטרטגיה נכונה אפשר לשנות את המצב.

אז איך עושים את זה?
יש במשחק גיבורים, נבלים, מפתחות ומנעולים. כל שחקן מסדר את הקלפים שלו בחפיסה בסדר מסויים שאותה הוא לא יכול לשנות תוך כדי המשחק - כלומר מהמרים על אסטרטגיה על בסיס הכרות עם היריב. במערך הקלפים ישנן שלוש שורות כאשר יש משמעות לקלפי חזית המהווים מערכת הגנה לעומת קלפי העורף המשמשים בעיקר להתקפה. זה נשמע פשוט אך יש לחלק מהקלפים תכונות מיוחדות כמו: היכולת לשתק קלפים אצל היריב, ארגון מחדש של הקלפים, החלפת קלף עם היריב, דילוג מעל מערכי ההגנה של היריב ועוד.
המשחקים הם למעשה משחקונים קצרים בהם הפתיחה היא המוטיב המרכזי והמותח ביותר במשחק. מאותו רגע מנסים לשמר את המומנטום או להפוך אותו לטובתך.

התחלנו לשחק עם פיתקיות עליהם רשמנו כל מני תכונות ומאזני כוחות, אותם שינינו ללא הרף. וכן שינינו את אופן הפתיחה, מספר השורות, תפקיד החפיסה, מיקום החפיסה. אחרי שלושה שבועות של משחקים עם פתקיות היה לנו דור- 1. חוקים ברורים וכוונה ברורה לגבי הלך המשחק ועכשיו צריך להתחיל לעשות עליו טסטים.
אז הדפסנו סדרת קלפים זמנית ולא מדוייקת מדי כדי לחוות את המשחק עם קלפים שמרגישים אמיתיים. את הקלפים לקחנו ונתנו לילדים לשחק, תוך שאנו מסבירים את המשחק. מתוך הצפייה וההסברים והתנהגות הילדים הגענו למסקנות רבות בעניין עיצוב הקלפים, חידוד הרעיונות המרכזיים בקלפים.
האתגר הגדול ביותר היה ליצור איזון בין הכוחות של הקלפים - שהחזק יהיה חזק אבל לא חזק מדי וגם פגיע. שתמיד תהיה פגיעות גם אם היא מאוד קטנה. שהיקף הגיבורים, הנבלים, המפתחות והמנעולים יהיה ראציונאלי לאסטרטגיות שרצינו שיהיה במשחק. מתוך כבוד לגיבור העל בסדר יצרנו לכל גיבור שלושה קלפים זהים אך עם ציורים שונים, ואת זה היה צריך לאזן עם נבלים - ומי שמכיר את הסדרה יודע שאין כל כך נבלים באדירי התכלת - כלומר כולם הם פשוט אנשים.
ואז החלטנו לתת במה ליוצרים ולהעניק לנו את הדמויות שחסרות לנו במשחק.

זהו, אני שמח לבשר שיש לנו גרסאת בטא ראשונה איתה אני יוצא לחג הסוכות לשחק בסוכה עם האחיינים. הגרסא הזו תרוץ בערך שבועיים ואם לא ימצאו בה חורים משמעותיים אז אפשר יהיה סוף סוף ליצור את דף ההוראות וליצור את סרטוני ההסבר.

חג שמח ונתראה בפסטיבל אוטופיה.